Bayrak FM Forum Lider, Doktorin, Teskilat Esaslarina Göre Hareket Eder.

ÜYE OLMAYANLAR FORUMUMUZDA HICBIR SEKILDE AKTIVITE
UYGULAYAMAZ.

>>> ™️[ C¤ ]™️ BAYRAK FM ™️[ C¤ ]™️ <<<

KONU ACAMAZ, MESAJ YAZAZMAZ, EKLENTI INDIREMEZ,
ÖZEL MESAJLASAMAZ.

FORUMUMUZU TAM ANLAMIYLA KULLANMAK ICIN ÜYE OLMALISINIZ
Irtibat: bayrakfm@bayrakfm.de
Bayrak FM Forum Lider, Doktorin, Teskilat Esaslarina Göre Hareket Eder.

Bayrak FM Forum Lider, Doktorin, Teskilat Esaslarina Göre Hareket Eder.


  KIBRIS DAVASINA ADANMIS BİR ÖMÜR

  Teilen
  avatar
  cCc 74 Deli Kurt 74 cCc
  Admin
  Admin

  Mesaj Sayısı : 447
  Kayıt tarihi : 07.05.09
  Yaş : 52
  Nerden : Uzaydan

  KIBRIS DAVASINA ADANMIS BİR ÖMÜR

  Beitrag von cCc 74 Deli Kurt 74 cCc am 21/01/12, 03:19 pm

  [Sie müssen registriert oder eingeloggt sein, um das Bild sehen zu können.]

  27 Ocak 1924’te Güney Kıbrıs’taki Baf’ta dünyaya gelen KKTC’nin kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, yine bir Ocak günü aramızdan ayrıldı...

  Ömrünü Kıbrıs davasına ve Kıbrıs Türklerinin devlet sahibi olmasına adayan Denktaş, 27 Ocak 1924 tarihinde, bugün Kıbrıs Rum kesimi sınırları içinde bulunan Baf bölgesinde doğdu. Hakim Mehmet Raif Bey’in en küçük oğlu olan Rauf Denktaş, 1,5 yaşındayken annesini kaybetti. Anneannesi ve babaannesi tarafından büyütülen Denktaş, 1930 yılında eğitim için İstanbul’a gönderildi. Arnavutköy’de ilkokuldan liseye kadar eğitim veren Fevzi Ati Lisesi’nde yatılı okumaya başlayan Denktaş, ortaokuldan sonra Kıbrıs’a döndü ve liseyi Kıbrıs’ta bitirdi. Denktaş, 1941’de Lefkoşa İngiliz Okulu’ndan mezun olduktan sonra Mağusa’da tercümanlık, memuriyet, bir yıl da İngiliz Okulu’nda öğretmenlik yaptı.

  İngiltere’de okudu, avukat oldu

  1944’te British Council’dan burslu olarak İngiltere’de hukuk tahsili yapan ve 1947 yılında Lincoln’s Inn’den mezun olan Denktaş, aynı yıl Kıbrıs’a dönüp avukatlığa başladı. 1949 yılı yaz aylarında savcılık yapmaya başlayan Denktaş, aynı yıl Aydın Hanım’la evlendi. Rauf Denktaş, 27 Kasım 1948 tarihinde Kıbrıs Türkleri’nin düzenlediği ilk mitingde Dr. Fazıl Küçük ile beraber hatiplik yaptı. 1942 yılında Dr. Fazıl Küçük’ün yayımlamaya başladığı Halkın Sesi gazetesinde, babasından ve onun milliyetçi, Atatürkçü arkadaşlarından işiterek öğrendiği “Türk Haklarının İngilizler tarafından gasbedildiği” konularının ele alındığını gören Denktaş, Dr. Küçük’le tanışarak, Halkın Sesi’nde imzalı veya imzasız, bazen de Akın Yılmaz adı altında yazılar yazdı. Bu ilişki Denktaş’ın Londra tahsili yıllarında da devam etti. Denktaş, Ada’ya döndükten sonra Dr. Küçük’ün yanında yakın bir dost ve danışman olarak çalıştı.

  Anayasa Konseyi’nde üye oldu

  Denktaş, 1948’de zamanın Kıbrıs Valisi tarafından kurulan Anayasa Konseyi’nde üye olarak çalıştı. Rum kilisesinin baskısı altında Konsey’e katılan Komünist Akel Partisi Konsey’den çekilince Meclis kapatıldı. Türk temsilcilerin ısrarlı talepleri sonucu Hakim Mehmet Zeki Bey’in başkanlığında “Türk İşleri Komisyonu” kuruldu, Denktaş bu komisyonda da çalışarak, İngiliz Müstemleke İdaresi’nin gasbettiği hakların iadesi için bir raporun hazırlanmasında rol oynadı. Hükümetin kabul ettiği bu raporda öngörülen yasaların yapılabilmesi için başsavcılığa görev verildi, ancak başsavcılıkta bir Türk savcı yoktu. Liderliğin talebi üzerine 1949’da Denktaş Hukuk Bürosu’ndan ayrıldı ve az maaşla savcı yardımcısı oldu.

  1957’de Dr. Küçük’e katıldı...

  Birkaç yılda tamamlanması gereken yasa çalışmaları 1954’e kadar uzadı. Bu arada Denktaş savcılığa terfi etti. 1954’te Kıbrıs’ta yeraltı örgütünü kuracak olan bazı kişiler, Yunanistan’dan Ada’ya gizlice girerken yakalandı. Bunların takibi ve yargıya havalesiyle Denktaş’ın görevi daha da önem kazandı. 1957 sonunda İngilizlerin Ada’yı 5-10 yıl içinde Yunanistan’a devredeceğini gören Denktaş, savcılıktan istifa ederek, Dr. Küçük’ün yanında fiili rolünü aldı.

  EOKA’ya karşı TMT’yi kurdu...

  Hükümetteki görevinden istifa ettikten sonra toplum problemlerinde daha aktif rol oynayan Denktaş, 1957’de Kıbrıs Türk Kurumları Federasyonu Başkanı seçildi. Aynı yıl Rumların Atina’dan sevk ve idare ettiği EOKA adlı yeraltı teşkilatının saldırıları karşısında etkin bir kuruluşa olan ihtiyacı gören Denktaş, iki arkadaşı ile Kasım 1957’de Türk Mukavemet Teşkilatı’nı (TMT) kurdu. Bu teşkilat o güne kadar var olan Volkan Teşkilatı’nın yerini aldı ve kısa bir zamanda Denktaş’ın ısrarlı talepleri sonucu Türkiye’den gelen uzmanlarca EOKA’ya cevap verebilecek bir Mukavemet Teşkilatı haline getirildi.

  Eşit şartlarda cumhuriyeti kurdular

  Halkın Sesi gazetesinin İngilizce nüshasının hazırlanmasında da önemli rol oynayan Rauf Denktaş, 1958’de büyük ölçüde artan EOKA saldırıları karşısında Türk Mukavemeti’nin etkili görev yapmasını sağladı. TMT’nin yayın organı olan Nacak gazetesi Denktaş’ın gazetesiymiş görüntüsü içinde Kıbrıs Türkleri’ne yön gösterdi, mukavemet telkin etti. Türk hükümetinin, bir ayda yüze yaklaşan Türk kayıpları karşısında kararlı çıkışı ve aynı yıl BM Genel Kurulu’nda rahmetli Fatin Rüştü Zorlu’nun Yunanlı karşıtı Averof’u mağlup etmesi sonucu Yunanlılar Kıbrıs’ta eşit şartlarda ortak cumhuriyet kurulmasına razı olmuş göründü. Dr. Küçük ve Rauf Denktaş bu genel kurul toplantısında kulis faaliyeti yaptı.

  Türk askerini adaya çağırdı

  1959’da Zürih Anlaşması’nın hazırlanmasında Rauf Denktaş’ın perde arkasında etkin rolü oldu. Türkiye’nin garantisinin 650 kişilik bir alayla “etkin ve fiili” bir duruma getirilmesi Denktaş’ın ısrarı ve Dr. Küçük’ün de onu desteklemesiyle mümkün oldu. Bu görüşmede Denktaş adaya Türk askeri gönderilmesi teklifini dile getirdi. Aynı yıl Londra Konferansı’na da katılan Denktaş’ın Fatin Rüştü Zorlu’ya “Makarios bu anlaşmaları er geç yıkacak ve Enosis yoluna çıkacak. İleride bu anlaşmaların kendisine zorla kabul ettirildiğini savunarak ortaklığı bozacak” mealindeki değerlendirmesi, ne yazık ki ortaklık devleti kurulunca gerçekleşti ve 1963’te Kıbrıs’ta Enosis uğruna tedhiş yeniden başladı.

  16 Ağustos 1960’da 650 kişilik Türk Alayı Magosa’ya ayak bastı. 1963 olaylarından sonra Denktaş temaslarda bulunmak için Ankara’ya gitti. Ardından bir sandalla Kıbrıs’a geçti ve Türk direnişini örgütlemeye başladı. 1964 Londra Konferansı’ndan sonra Makarios tarafından “istenmeyen adam” ilan edilen Denktaş’ın Kıbrıs’a girmesi yasaklandı. Gizlice Erenköy’e çıkarak savaşa katılan Denktaş, 1967’de Ada’ya gizlice girerken tutuklandı, yoğun girişimler sonucu Türkiye’ye verildi. 1968’de Ada’ya giriş yasağı kaldırıldığından Kıbrıs’a dönen Denktaş, 1970 seçimlerinde Türk Cemaat Meclisi Başkanlığı’na seçildi, 28 Şubat 1973’e kadar Kıbrıs Cumhurbaşkanı Muavini ve Kıbrıs Türk Yönetim Başkanı seçildi.

  KKTC’nin ilk cumhurbaşkanı oldu

  13 Şubat 1975’te Kıbrıs Türk Federe Devleti’nin ilanından sonra devlet ve meclis başkanı görevlerini de yürüten Denktaş, 1976’da devlet başkanlığına seçildi. Denktaş, 1981’de ikinci kez devlet başkanı oldu. 15 Kasım 1983’de KKTC ilan edildi. 1990’da ikinci kez, 1995’te de üçüncü kez cumhurbaşkanı oldu.

  24 Mayıs 2011’de rahatsızlandı

  24 Mayıs’ta beyin kanaması geçiren ve sol tarafı felç olan Denktaş, 29 Ekim’de hastaneden taburcu edildikten sonra ilk kez 15 Aralık 2011’de evinden dışarı çıktı. Havanın da güzel olmasından yararlanarak ilk kez evinden çıkan Denktaş, “Benim için ’ölüyor’ dediler, dışarı çıktım” dedi. Denktaş, Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi’ndeki tedavisinin ardından rehabilitasyon süreci için 8 Temmuz’da Ankara’ya, Genelkurmay Başkanlığı Rehabilitasyon Merkezi’ne götürüldü. Rauf Denktaş’ın tedavisine Ankara’da Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde (GATA) devam edildi. Beyinle kafatası arasındaki kan birikiminin boşaltılması için 25 Ağustos’ta ameliyat edilen Denktaş, 30 Ağustos’ta da KKTC’ye, YDÜ Hastanesi’ne getirildi. Denktaş, beyinle kafatası arasındaki kan birikiminin artması nedeniyle 5 Eylül’de YDÜ Hastanesi’nde yeniden ameliyat edildi. 29 Ekim 2011’de taburcu edilen Denktaş, 8 Ocak 2012 gecesi, su kaybı nedeniyle YDÜ Hastanesi’ne yeniden kaldırıldı. Ve dün gece 22.00’de hayata gözlerini yumdu.

  Dört Rum liderle pazarlık yaptı

  Kıbrıs sorununun çözümü için 1968’de Glafkos Klerides ile ilk kez Beyrut’ta müzakerelere başlayan Denktaş, eski Rum liderler Spiros Kiprianu, Yorgos Vasiliu, Glafkos Klerides ve Tasos Papadopulos ile yıllarca müzakere etti. 2002’de sunulan ve Annan Planı olarak bilinen BM çözüm planına, “Türk askerini Ada’dan çıkaracağı ve Türkleri azınlık durumuna düşüreceği, devleti ortadan kaldıracağı” savıyla karşı çıkarak “hayır” kampanyası yürüten Denktaş, 17 Nisan 2005’te yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmadı.

  Denktaş, Annan Planı sürecinde Avrupa Birliği (AB) üyeliğiyle yaşanan tartışmalarda, “Türkiye olmadan cennete bile girmem” demişti. Rauf Denktaş, 24 Nisan 2005’te, Annan Planı referandumun 1. yıl dönümünde, görevi 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’a devretti. Denktaş, cumhurbaşkanlığından ayrılmasının ardından, çalışmalarını, Lefkoşa’daki çalışma ofisinde sürdürdü. Fotoğraf çekme merakıyla da bilinen Denktaş’ın onlarca yayımlanmış kitabı bulunuyor. Denktaş’a çok sayıda üniversiteden fahri doktora unvanı da verildi.

  İngiltere’de avukat oldu

  Rauf Denktaş, 6 yaşında eğitim için İstanbul’a gönderildi. İlkokul ve ortaokulu Arnavutköy’de Fevzi Ati Lisesi’nde yatılı okudu. Liseyi Kıbrıs’ta bitiren Denktaş, 2’nci Dünya Savaşı’ndan sonra İngiltere’de hukuk okudu, 1948’de avukat oldu.

  Fazıl Küçük’le çalıştı...

  İngiltere’deki hukuk eğitiminin ardından Kıbrıs’a genç bir avukat olarak dönen Rauf Denktaş, Kıbrıslı Türkler’in mücadelesine liderlik eden Doktor Fazıl Küçük’ün yanında çalıştı.

  Kod adı ‘Toros’tu...

  Denktaş 1958 Haziranı’nda Rumların yeraltı örgütü EOKA’ya karşı Kıbrıslı Türkleri korumayı amaçlayan Türk Mukavemet Teşkilatı’nın 4 kişilik ilk hücresinde yer aldı. Rauf Denktaş “Toros” kod adıyla Türk Mukavemet Teşkilatı’nın bir numaralı mücahidi olarak kaydedildi.


  www.bayrakfm.forumieren.com
  [Sie müssen registriert oder eingeloggt sein, um das Bild sehen zu können.]
  [Sie müssen registriert oder eingeloggt sein, um das Bild sehen zu können.]
  [Sie müssen registriert oder eingeloggt sein, um das Bild sehen zu können.]
  [Sie müssen registriert oder eingeloggt sein, um das Bild sehen zu können.]

   Aktuelles Datum und Uhrzeit: 19/01/19, 03:01 pm